چطور خرید ادکلن را به بهترین نحو ممکن به انجام برسانیم؟

خرید ادکلن هم کار مفرحی است و هم گاهی پیچیده و سخت می شود. مخصوصا اگر شما برای هدیه دادن می خواهید خرید کنید. ادکلن ها در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. شناسایی یک ادکلن خوش بو چه مردانه و چه زنانه، شاید به نظر کار سختی نیاید اما وقتی قرار است ادکلنی ماندگار و با دوام انتخاب کنیم کار کمی سخت خواهد شد. بخصوص اینکه بازار ادکلن های فیک و غیراصل هم حسابی داغ است.

تاریخچه ساخت ادکلن

استفاده از عطر و رایحه خوشبو تاریخچه کهنی دارد. این مساله با توجه به تحقیقات علم باستان شناسی اثبات شده است. محققان عنوان کرده اند که استفاده از عطر در تمدنهای اولیه بشری هم وجود داشته است. اما به طور ویژه عطرسازی از تمدن مصر و میان رودان آغاز شده است. لوحه های گلی، بقایای عطردان ها و نشانه های اینچنینی قدمت قدیمی ترین عطر دنیا را بیشتر از 4000 سال می دانند.

How to Buy Perfume Online, According to an Expert | Who What Wear

خرید ادکلن


خرید ادکلن و انواع ادکلن های موجود در بازار

خرید ادکلن بستگی به این دارد که شما برای چه کسی، چه رایحه ای، و برای چه سلیقه ای می خواهید خرید داشته باشید. البته قیمت ادکلن هم موضوع مهمی است که این مساله دیگر به خودتان مربوط می شود. انواع ادکلن را با توجه به جنسیت می توانیم به شکل زیر تقسیم بندی کنیم:

. ادکلن مردانه

. ادکلن زنانه

. ادکلن پسرانه

. ادکلن دخترانه

تقسیم بندی های دیگر عطر و ادکلن را می توانیم براساس طبع ادکلن، طعم ادکلن، رایحه ادکلن انجام دهیم. براساس طبع عطر می توانیم به ادکلن گرم و ادکلن سرد(خنک) تقسیم بندی کنیم.

خرید ادکلن براساس طعم ادکلن می تواند به 4 دسته: طعم شیرین، طعم تلخ؛ طعم ترش و طعم تند صورت بگیرد. همچنین عطر و ادکلن ها می توانند براساس نوع رایحه ای که دارند به دسته هایی همچون: عطر با رایحه گل، با رایحه میوه ها، با رایحه مرکبات، با رایحه اقیانوسی، و همچنین رایحه هایی همچون چوب، مشک و عنبر، دودی و چرمی و همچنین ادویه ای هم تقسیم شوند.

ادکلن شیرین

خرید ادکلن شیرین برای کسانی که عاشق رایحه های معتدل و شکلاتی هستند بهترین گزینه است. عطرهای شیرین می توانند از دسته شیرینی عطر گل و شیرینی میوه باشند. آنها ماندگاری بهتری دارند و البته گاهی می توانند آلرژی زایی به همراه داشته باشند. معمولا عطرهای با طعم شیرین، جزو ادکلن های گرم هم محسوب می شوند. خانم ها معمولا طرفدار عطر با طعم شیرین هستند.

ادکلن تلخ

برخلاف نام آن معمولا ادکلن های تلخ بسیار طرفدار دارند. برخلاف اینکه بیشتر افراد تصور می کنند که عطر تلخ مخصوص آقایان است اما کم نیستند خانم‌های طرفدار طعم تلخ! منظور از رایحه تلخ هم چیزی شبیه بوی دود، چوب سوخته، قهوه، و ترکیب مانند آنهاست که در نهایت عطری بی نظیر و بسیار مطبوع را به وجود خواهد آورد. توصیه می شود عطرهای تلخ و سنگین در فصول سرد استفاده شوند.

Mini Perfume Oil Set - NEST New York | Sephora

خرید ادکلن


ادکلن ترش

خرید ادکلن با طعم ترش ممکن است کمی ریسک باشد. مخصوصا برای هدیه دادن. معمولا ادکلن هایی که بر پایه رایحه مرکبات و میوه ها ساخته می شوند را می توان از ادکلن های ترش دانست. در ضمن در بسیاری از مواقع تشخیص این رایحه بسیار کار مشکلی است. گاهی اوقات هم این ادکلن در ابتدا طعم ترشی داشته ولی در نهایت به شیرینی منتهی می شود. جالب است بدانید طعم ترش فقط خاص خانم ها نیست و برای آقایان هم ادکلن هایی با این رایحه تولید شده است.

چیزهای که هنگام خرید ادکلن مردانه باید بدانید

خرید ادکلن برای آقایان ملزم به این نیست که فقط تعداد محدودی از رایحه ها را خریداری کنید. به طور کلی هر کسی چه مرد و چه زن، با توجه به سلیقه ای که دارد، می تواند از هر نوع عطری استفاده کند. اما ما در این قسمت می خواهیم روندی را که در خرید عطر برای آقایان معمولا رعایت می شود را برای شما هم بازگو کنیم.

عطر و ادکلن مردانه معمولا رایحه تندتر و تلخ تری دارد. همچنین استفاده از ادکلن هایی با رایحه های چوب، دود و چرم برای مردان مرسوم تر است. اما باز هم اینکه همه این قواعد را بخواهند رعایت کنند، لازم نیست.

خرید ادکلن زنانه و رایحه های مخصوص زنانه

خرید ادکلن با توجه به جنسیت خانم‌ها و ظرافت طبع آنها، کار آسانتری است. معمولا ادکلن هایی با طعم شیرین و گرم و البته گاهی ترش با رایحه هایی از گل ها و میوه ها و گیاهان برای خانمها پیشنهاد می شود.

ادکلن پسرانه، ادکلن دخترانه

ادکلن پسرانه و یا ادکلن دخترانه هم تفاوت چندانی از نظر بو و رایحه و یا طبع با انواع زنانه و مردانه ندارد. اما با توجه به استفاده زیاد و علاقه به تنوع طلبی که در سنین نوجوان و جوان وجود دارد، کاربرد انواع رایحه‌ها معمول است به خصوص رایحه شیرین با ترکیب گل و میوه برای دختر خانم‌ها. البته رایحه های ترش با طعم های خوشمزه مثل شکلات هم برای دخترخانم ها بسیار جذاب است. جالب است بدانید که بسیاری از برندهای معتبر و معروف جهانی حتی برای دختر خانم‌ها به شکل ویژه، تولید داشته است. به این معنا که بر روی شیشه های این نوع ادکلن ها دخترانه بودن، نوشته شده است.

به چه ادکلنی، ادکلن خوب می گویند؟

خرید یک ادکلن خوب، با توجه به نکات ریزی همراه است. برای همه ما پیش آمده است که انتخاب یک ادکلن برایمان وقتگیر و حتی گیج کننده باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند هر چه هزینه بیشتری بابت خرید یک ادکلن بپردازند، پس حتما ماندگاری و کیفیت آن عطر هم بیشتر و بهتر است. اما به جرات می توان گفت گاهی اوقات واقعا عکس این قضیه است. یعنی خرید ادکلن ارزان نسبت به خرید یک ادکلن گران بسیار بهتر است. از نظرماندگاری و کیفیت آن.

How to Store Perfume So It Lasts Longer | Real Simple

خرید ادکلن


اصالت عطر

در هنگام خرید به اصالت آن توجه داشته باشید. به طور قطع شناخت عطر اصل و اورجینال از فیک کار سختی است ولی در قسمت های بعد به آن خواهیم پرداخت.

نحوه نگهداری عطر قبل از خرید ادکلن

ادکلن خوب قبل از اینکه مورد استفاده قرار گرفته شده باشد باید در یک محیط تاریک و تقریبا خنک نگهداری شده باشد. حتما از خریدن ادکلن هایی که پشت ویترین ها بوده اند و شرایط نگهداری خوبی نداشته‌اند، اجتناب کنید.

مشخص بودن رایحه عطر

ادکلن خوب عطر و رایحه اش باید مشخص باشد. مثلا شیرین، گرم، تلخ و غیره. اگر عطری را بو کردید ولی متوجه رایحه و طبع آن نشدید، و یا رایحه آن گیج کننده بود، عطر مناسبی نیست.

توجه به برند ادکلن خوب

عطر و ادکلن های خوب از برندهای معتبر تولید می شوند. می توانید با کمی جستجو در اینترنت آنها را بشناسید.

ماندگاری بالای عطر

خرید ادکلن که ماندگاری بالایی داشته باشد، کمی سخت است. به طور کلی منظور ما از ماندگاری عطر این نیست که مثلا دو شبانه روز بوی این عطر استشمام شود و یا آنقدر قوی باشد که هر فضایی را پر کند! از ادکلن و عطر باید ماندگاری منطقی را انتظار داشته باشید. عطرهایی با طبع گرم و رایحه تند معمولا ماندگارترند. اما برای تشخیص ماندگاری ادکلن خود بهتر است از حس بویایی افراد دیگر به غیر از خودتان هم کمک بگیرید.

بسته بندی و شیشه عطر در هنگام خرید ادکلن

ادکلن خوب و معتبر، شیشه و بسته بندی با کیفیتی هم باید داشته باشد. عطرهای برند و اصل شیشه های شفافی دارند. شیشه آنها اگر رنگی نباشد، نباید در آن حباب ببینید. اگر هم شیشه رنگی هستند، روی آنها نباید خط و خش و درز و شکستگی وجود داشته باشد. شیشه ادکلن باکیفیت معمولا کریستالی و سنگین است.

Fragrances | Luxury Perfumes | EISENBERG Paris

خرید ادکلن


آلرژی زا نبودن عطر

در خرید ادکلن حتما توجه داشته باشید که آن رایحه برای شما و بقیه آلرژی زا نباشد. یعنی با استشمام آن دچار عطسه و سرفه، خارش و اگزما نشوید.

راه های شناخت ادکلن اورجینال از ادکلن تقلبی

ادکلن خوش بو صرفا به معنی اصل و اورجینال بودن آن نیست! چه بسیار عطرهایی که بسیار خوشبوتر از اصل هم هستند اما ماندگاری خوبی ندارند و تقلبی اند. از روش های زیر می توانید برای تشخیص عطرها بهره ببرید.

Top 10: Perfumes for Women | Superdrug

خرید ادکلن


بسته بندی نایلونی

ادکلن اصل بسته بندی درستی دارد. عطر اورجینال با نایلون ضخیم بسته بندی شده نه با سلفون های نازک. روکش نایلونی عطر باید بدون تا و بدون نقص در سراسر جعبه عطر پیچیده شده باشد.

بسته بندی جعبه مقوایی

ادکلن خوب و اصل، جعبه ای با مقوای باکیفیت دارد. محکم، کاملا به رنگ سفید و همینطور دارای سازوکاری که شیشه عطر درون آن تکان نخورد.

مشخصات نوشته شده بر روی جعبه

ادکلن اورجینال به وضوح مشخصات عطر و کارخانه سازنده را بر روی جعبه حک می کند. همچنین سری ساخت ادکلن را می توانید از روی سایت کارخانه بیابید. اگر ادکلن شما تقلبی باشد، سری ساختی وجود نخواهد داشت. بارکدهای روی جعبه با شیشه عطر باید یکسان باشد.

رنگ عطر

ادکلن مردانه و یا ادکلن زنانه اصل، معمولا کمرنگ هستند. رنگ مایع عطر خیلی تند و تیز باشد، نشان از فیک بودن آن ادکلن دارد.

چطور ماندگاری ادکلن خود را افزایش دهیم؟

استفاده از ادکلن خوش بو یا اسپری ها می تواند سبب بالا رفتن اعتماد به نفس ما شود. حتی بوی ادکلن می تواند حالت نوستالژیک برای ما و اطرافیان بوجود آورد. ماندگاری ادکلن باید به طور عادی در حالت متعادلی قرار داشته باشد، اما خودمان هم می توانیم به دوام عطر خود کمک کنیم.

. بهتر است در طول روز استفاده از ادکلن را داشته باشیم و به یک بار مصرف اکتفا نکنیم.

. می توانید مقدار کمی از عطر را پشت گوش خود بزنید.

. حتی با یک بار اسپری کردن روی موها، بوی عطر شما کاملا پخش خواهد شد.

. ماندگاری ادکلن بر روی پوست های چرب نسبت به پوست های خشک بیشتر است.

در هنگام خرید ادکلن، تفاوتش با سایر محصولات خوشبوکننده را باید بدانید

چه قصد خرید ادکلن مردانه داشته باشید و چه زنانه باید تفاوت بین ادکلن، عطر، ادوپرفیوم و ادوتویلت را کامل بدانید. عطرها دارای اسانس بالاتر و غلیظ تری نسبت به ادکلن ها هستند. همچنین میزان الکل به کار رفته در عطرها بسیار کم است. اما قسمت زیادی از محلول ادکلن ها از الکل می باشد. (از 70 تا 90 درصد)

عطرها به مراتب دوام بالاتری نسبت به ادکلن ها دارند.

در زمان خرید ادکلن، حتما در مغازه یا فروشگاه به ادوپرفیوم و ادوتویلت هم برخورد کرده اید. ادوپرفیوم همان عطر است با این تفاوت که حجم ماده معطر در آن کمتر از عطرهاست. به این ترتیب عطرها از همه غلیظتر با الکل کمتر، سپس ادوپرفیوم با درصد الکل کمی بیشتر، ادوتویلت ها با ماده معطر کمتر از عطر و در نهایت هم ادکلن ها هستند که حجم ماده معطر آنها کم و حجم الکل آنها بالاست.

خرید ادکلن ارزان درست یا غلط؟

خرید ادکلن ارزان یا گران شاید برای بعضی ها جای سوال داشته باشد. برخی افراد با کیفیت بودن ادکلن را در گران بودنش می دانند. برخی دیگر هزینه کردن برای ادکلن را کاری بیهوده می دانند. این دسته سعی می کنند خریدهای ارزان‌تری داشته باشند اما در فواصل زمانی کوتاهتر به خرید ادکلن بپردازند. به عبارتی تنوع بیشتری را تجربه کنند.

آنچه در ارزان و گران بودن یک ادکلن اصلا تفاوتی بوجود نمی آورد، رایحه آن است. یک ادکلن ارزان می‌تواند همانند یک ادکلن گران خوشبو باشد. پس ادکلن گران را بابت متفاوت بودن رایحه انتخاب نکنید.

تفاوت خرید ادکلن ارزان با نوع گرانقیمت در خلوص ماده معطری است که در آنها به کار رفته است. عطرهای گران از ابتدا تا زمان محو شدن رایحه، مراحل نت مانندی را طی می کنند. یعنی رایحه در ابتدا بیشتر و سپس رو به کمتر شدن می گذارد. چیزی که در ادکلن های ارزان معمولا کمتر دیده می شود.

انتظار ماندگاری چند روزه از هیچ عطر و ادکلنی نداشته باشید. حتی ادکلن های معروف و برند! دوام یک ادکلن می تواند تا انتهای روز و نهایت تا روز بعد آن هم به شکلی کاملا ضعیف باشد.

کلام نهایی

خرید ادکلن کاری بسیار لذت بخش است. بوی خوش می تواند تا ساعات طولانی باعث شادابی و طراوت شود. اگر نکات ظریف و مهمی را که ما در این مقاله بیان کردیم در نظر بگیرید، به طور حتم بهترین ادکلن را می توانید خریداری نمایید.

Top 10 most expensive perfumes in the world in 2021 | Luxhabitat

خرید ادکلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *